Jak się wysypiać?

Najwięcej czasu w ciągu swojego życia spędzamy w sypialni, a właściwie w łóżku podczas snu. Jest to czas, w którym nasz organizm się regeneruje. Ten czas jest więc ogromnie potrzebny, gdyż bez dobrej regeneracji, nie będziemy w stanie odpowiednio funkcjonować. Co znaczy jednak „dobra regeneracja”? Czy to oznacza, iż regeneracja może być też zła? W pewnym sensie tak wszystko bowiem zależy od tego, jak się wyśpimy, a każdy z nas zapewne wie, że można się wysypiać dobrze i po przebudzeniu być wyspanym i pełnym energii, a równie dobrze można się źle wysypiać, a wtedy po przebudzeniu być niewyspanym i zmęczonym przez cały dzień.

Co ma wpływ na to, jak się wysypiamy?

Na nasz odpowiedni sen ma wpływ wiele czynników, między innymi jest to dieta, stres w ciągu dnia, poziom zmęczenia i niewyspania się poprzedniej nocy czy czysto fizyczny czynnik, jakim jest… nasze łóżko. Ten mebel ma znacznie większy wpływ na nasze samopoczucie, niż nam się zdaje. Przede wszystkim najważniejszy jest materac, na którym bezpośrednio leżymy, ponieważ samo łóżko jako stelaż nie ma aż tak dużego znaczenia. To właśnie na wybór odpowiedniego materaca powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jest to bardzo ważny element.

Jak dobrać odpowiedni materac?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, iż ten wybór jest niezmiernie ważną i wręcz kluczowym aspektem w kwestii naszego snu, ponieważ bardzo wiele od niego zależy. Wszyscy pewnie potrafimy sobie wyobrazić sytuację, kiedy zmuszeni byliśmy spać na czymś niewygodnym. Zapewne rano po przebudzeniu wszystko nas bolało. To właśnie są efekty spania na nieodpowiednim materacu. Jeśli chcemy dobrać odpowiedni dla nas, najpierw oczywiście zwracamy uwagę na jego wymiary, tak żeby pasował do stelaża łóżka. Warto tu jednak pamiętać, że materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od naszego ciała, co zapewni nam komfort snu. Innym aspektem jest oczywiście kwestia twardości materacy, jedni wolą te bardziej miękkie, inni z kolei bardziej twarde. Który jednak będzie lepszy? Prawdą jest, iż nie powinien być on ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, powinien być odpowiedni dla nas, dlatego przed zakupem warto skorzystać z materacy testowych i wypróbować te, których zakup rozważamy. Pomocni w doborze zawsze są sprzedawcy, którzy zwykle mają sporą wiedzę na ten temat i potrafią bardzo dobrze doradzić. Materace występują dziś w bardzo wielu wariantach i z tego powodu mamy ogromny wybór, co może być lekkim utrudnieniem. Warto jednak tak duży wybór dobrze wykorzystać i dobrać najbardziej odpowiedni dla siebie materac, gdyż ten wybór będzie miał swoje konsekwencje, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio się wysypiać, ponieważ sen jest jednym z ważniejszych procesów naszego organizmu. Niestety często zdarza nam się go bagatelizować czy nawet pomijać, a to nie wpływa dobrze na nasze ciało oraz na nasze samopoczucie. Zdecydowanie warto zadbać o siebie pod tym względem, a z pewnością nasz organizm wkrótce nam się za to odwdzięczy.

 

Author: bingobongo.pl