Wygoda i zdrowie – ponadczasowe konstrukcje mebli szkolnych

Odkąd Maria Chomentowska nadała znany nam wszystkim kształt krzesłom użytkowym kilkadziesiąt lat temu, szkolne wyposażenie zazwyczaj kojarzy się z giętą sklejką i metalową ramą nóg i oparcia. Jak wyglądają współczesne rozwiązania i czym powinny wyróżniać się meble szkolne, żeby były w pełni funkcjonalne i praktyczne?

Ergonomia i kształt

Najważniejszym parametrem krzeseł szkolnych jest bez wątpienia ich kształt, który musi być w pełni dopasowany do naturalnych krzywizn kręgosłupa, dzięki czemu spędzenie na takim meblu nawet wielu godzin, nie odciśnie się w niewłaściwy sposób na zdrowiu. Meble muszą mieć dopasowane do wieku i wzrostu dzieci oparcia oraz powinny być właściwie dobrane do wysokości stolików, pozwalając na wygodne ułożenie rąk na blatach. To konieczne elementy, aby siedzenie w szkolnej ławie było prawidłowe i nie powodowało w przyszłości problemów z kręgosłupami.

Wygoda dopasowana do dzieci

Nikt nie lubi siedzieć na niewygodnym krześle, to fakt niezaprzeczalny. Zwłaszcza jeśli mówimy o wielu godzinach spędzanych w klasie na przyswajaniu nowej, niekiedy trudnej wiedzy. Dlatego też krzesła szkolne muszą być w pełni wygodne, przy zachowaniu koniecznej prostoty rozwiązania.

Z czego robi się krzesła?

Meble szkolne nie mogą być zbyt wygodne – w końcu służą do pracy, a nie do popołudniowego relaksu. Zazwyczaj wytwarza się je zatem z prostych surowców, które pozwalają nadać im jednak odpowiedni kształt oraz wygodę siedzenia.

Ze względu na konieczność masowej produkcji mebli szkolnych, najczęściej wytwarza się je z prostych materiałów – dawniej królował metal i sklejka lub drewno, obecnie stawia się również na tworzywa sztuczne, które są tańsze i pozwalają na dowolne kształtowanie formy mebla.

Meble szkolne – ponadczasowe ikony stylu

Od lat w meblach szkolnych króluje niedościgniona prostota. Jest to jeden z najlepszych przykładów na to, że da się, dzięki dobremu designowi, stworzyć ascetyczne konstrukcje, które są równocześnie estetyczne i naprawdę wygodne dla małych użytkowników.

 

Author: bingobongo.pl