Podróż za jeden uśmiech

Planowanie wakacji zawsze oznacza burzę mózgów. Zastanawiamy się, gdzie jechać, za ile, z kim i na jak długo. Chcemy zwiedzić jak najwięcej, ale też w sposób, który nie uderzyłby nas po kieszeni. Chcemy również, żeby te wakacje były niepowtarzalne i nie zamierzamy ograniczać się do popularnych miejscowości turystycznych. Wśród młodych ludzi zawsze dominowała potrzeba niezależnego poznawania świata. I taką rolę spełniają podróże autostopem.

Za jeden uśmiech

Podróże autostopem od zawsze cieszyły się dużą popularnością. W przeciwieństwie do zorganizowanych wycieczek, miały w sobie zew przygody. Można było odbyć fantastyczną podróż za jeden uśmiech. Planowanie wakacji ograniczało się w tym przypadku do tego, skąd wyjechać i gdzie chciało się dotrzeć, a wszystko to, o spotykało nas po drodze było, mniej lub bardziej, dziełem przypadku. Kiedy Polska weszła do UE, otworzyły się granice i młodzi Polacy zaczęli jeździć po Europie. Zaczęli ją też poznawać i szybko wszelkie nakazy i ograniczenia przestały być dla nich tajemnicą.

Gdzie i jak?

Autostop dziś jest inny niż jeszcze kilkanaście lat temu. Widać, że pola zainteresowań, jeśli chodzi o wyjazdy, przesuwa się na wschód i dalej. Za naszą zachodnią granicą jest tyle obostrzeń związanych z podróżowaniem, że młody miłośnik wakacji może się zniechęcić. Próby łapania stopa na szybkich drogach w Niemczech i Francji kończą się wysokim mandatem. Społeczeństwa zachodnie niechętnie biorą na stopa, dlatego podróżujący Polacy chętnie korzystają z usług polskich ciężarówek transportowych. Polski transport opanował całą Europę i po części zaspokaja potrzeby młodych podróżników.

Daleko, coraz dalej…

Dużym zainteresowaniem cieszy się niezmienne Azja. Bo jest tanio, egzotycznie i na tyle ciekawie, że taka wycieczka zaspokaja potrzeby każdego. Ku zdziwieniu starszego pokolenia polska młodzież zaczęła jeździć także w rejony państw bloku proradzieckiego. To, co dla ich rodziców było przykrą codziennością, dla naszego pokolenia jest folklorem. Tym większą przyjemność sprawia nam, że możemy dowolnie współczuć autochtonom, ciesząc się w głębi duszy, że to nie my musimy tak żyć.

Podróże autostopem nie są pozbawione ryzyka, ale należy pamiętać o zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa, a świat stanie otworem.

 

Author: bingobongo.pl