Ucieczka w plener – Kazimierz Dolny

Wyszukując ciekawe miejsca w Polsce na czele listy prawdopodobnie pojawi nam się Kazimierz Dolny. Jest to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na krótki wypoczynek przez wielu turystów. Trzeba przyznać, że można tu znaleźć wszystko, czego potrzeba. Z jednej strony są to wspaniałe zabytki, a z drugiej mamy piękne okoliczności przyrody. Miasto tętni też kulturą, ponieważ odbywa się tutaj kilka dużych festiwali. A zatem, co można zobaczyć w tym mieście, od czego zacząć i gdzie uciec, jeśli nie chcemy już oglądać miasta, a wolimy skupić się na okolicznościach przyrody? Oto kilka naszych sugestii jeśli chodzi o zwiedzanie Kazimierza.

Zabytkowe miasto

Od czego zacząć zwiedzanie Kazimierza? To pytanie zadaje sobie wielu turystów, przyjeżdżających tutaj na wymarzony weekend. Jak w każdym mieście zbudowanym na tym samym założeniu architektonicznym, zazwyczaj skupiamy się na Rynku. Podziwiając Kazimierz Dolny zwracamy uwagę na Kamienice Przybyłów. Pobliskie Centrum Informacji Turystycznej można odwiedzić w celu pobrania bezpłatnej mapki miasta, ale też możemy skupić się na samym wyglądzie budynku, który sam w sobie jest bardzo atrakcyjny. Wielu turystów swoje kroki kieruje w stronę wzgórza Zamkowego oraz baszty. Są to już ruiny, ale pamiętają czasy romańskie, stąd dla znawców i tych mniej obeznanych ze sztuką, będzie to interesująca atrakcja. Zanim do niego dojdziemy, miniemy jeszcze renesansowy kościół, farę miasta. Koniecznie zajrzyjmy do środka, jeśli tylko będzie otwarty dla zwiedzających.
Dalszy ciąg wycieczki to z pewnością Góra Trzech Krzyży. Rozciąga się stąd niesamowity widok na miasto, prawdopodobnie najczęściej spotykany na fotografiach. Trzy krzyże upamiętniają zarazę, epidemię cholery, która przed wiekami dotknęła miasto. Wybierając się tutaj trzeba przygotować kilka złotych, ponieważ po wejściu po kamiennych schodkach, czeka nas także kasa biletowa.

W plenerze

Jeśli chodzi o ucieczkę z miasta, to zwiedzanie Kazimierza oczywiście nie kończy się na kamieniczkach. Nieco oddaliwszy się od miasta, trafiamy na niezwykłe okoliczności przyrody. Udając się na spacer wzdłuż Wisły zobaczymy Kamieniołom i Albrechtówkę. Dojdziemy też do wiatraka, skąd zobaczymy Rezerwat Przyrody Krowia Wyspa. Są tutaj także stare chaty i studnia oraz dawny dom Daniela Olbrychskiego. Jadąc z kolei na wschód, możemy wybrać się na spacer jednym z wielu wąwozów. Można powiedzieć, że ciekawe miejsca w Polsce pod względem przyrodniczym to właśnie: Chałajowy Dół, Wąwóz Korzeniowy Dół, Wąwóz Małachowskiego i Wąwóz na Niezabitowskich.

 

Author: bingobongo.pl