Czym są szkolenia SEP i na co one pozwalają?

W obecnych czasach coraz bardziej popularne stają się wszelkiego rodzaju kursy oraz szkolenia. Dochodzi nawet do takiej sytuacji, iż takie krótkie kursy czy szkolenia oferują niekiedy więcej wiedzy oraz więcej praktyki, niż studia czy szkoły. Zdarza się nawet, iż nie kończąc żadnych studiów, możemy uzyskać więcej uprawnień, niż kiedy byśmy mieli rozpocząć jakikolwiek kierunek studiów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kursy i szkolenia trwają zwykle zdecydowanie krócej niż studia i szkoły, dlatego też jesteśmy w stanie w zdecydowanie krótszym czasie uzyskać więcej uprawnień. To, czy warto z nich korzystać, zależy jednak od nas samych i też od tego, co dany kurs oferuje. Są one organizowane z wielu różnych dziedzin, a po niektórych z nich możemy mieć nawet pełny zawód. Coraz większy popyt jest jednak na kursy zawodowe SEP, jednakże co to właściwie są za kursy i co one oferują?

Co oznacza skrót SEP?

Skrót SEP być może nie jest znany wszystkim z nas, jednak z pewnością znają go osoby z branży elektrycznej, ponieważ oznacza on Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Organizacja ta tworzy i oferuje kursy oraz szkolenia elektryczne, dające elektrykom uprawnienia.

Uprawnienia SEP

Przede wszystkim uprawnienia SEP możemy podzielić na 3 grupy: G1 (kursy elektryczne), G2 (kursy energetyczne) i G3 (kursy gazowe), a nadawane są one dla dwóch rodzajów prac, z czym związane są też ich oznaczenia: E (prace eksploatacyjne) oraz D (prace oznaczające dozór). Aby uzyskać takie uprawnienia, trzeba ukończyć kurs, a więc należy zapisać się na niego, pozyskać wiedzę i ostatecznie zdać egzamin końcowy, co jednoznacznie staje się przepustką do uzyskania uprawnień. Szkolenia SEP są organizowane na terenie całej Polski, co zdecydowanie jest ich wielkim atutem. Ich program dostosowywany jest ciągle do obecnych norm i wszelkich zmian, które są wprowadzane. Kursy te można także odbywać online, co jest ich dodatkowym plusem.

Czy warto?

Szkolenia SEP są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie elektryki oraz uzyskać odpowiednie uprawnienia. Pytanie, czy warto, jest więc pytaniem bardzo indywidualnym, ponieważ każdy na podstawie swoich zainteresowań i swoich preferencji może odpowiedzieć sobie na nie sam. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, iż na ogół to każdy kurs dostępny na rynku jest wart uwagi, również warto poszerzać swoją wiedzę w każdym zakresie. Kiedy więc ktoś zastanawia się nad podjęciem kursu SEP, to zdecydowanie na tym skorzysta.

Tak jak już wcześniej było wspomniane, wszystkie kursy są ciekawym rozwiązaniem i każdy z nim może być wart uwagi, w zależności tylko co kogo interesuje i w jakim zakresie chcemy się dokształcać. Pobieranie wiedzy już samo w sobie jest tego warte, ponieważ uczymy się na każdym kroku, a nigdy nie wiemy, kiedy tę przyuczoną wiedzę będziemy mogli wykorzystać, zawsze może ona nam się w jakiś sposób przydać. Warto szczególnie zwracać uwagę na takie kursy, które dają nam niepodważalny dowód ich ukończenia, jak na przykład jakieś konkretne uprawnienia czy choćby certyfikaty.

 

Author: bingobongo.pl