Dla poznania – Łotwa

W Europie jest wiele krajów, do których Polacy chętnie i często wybierają się podczas wakacji lub urlopów, są też takie państwa, o których nie wie się za dużo i nie wybiera jako celu podróży. Można to jednak zmienić i na przykład udać się niedaleko na północ. O jakim państwie mowa? To Łotwa co warto zobaczyć, będąc w tym kraju?

Piękna stolica — Ryga

Będąc na Łotwie, po prostu trzeba wybrać się do Rygi — stolica kraju to miasto nie tylko piękne, ale również bogate pod względem zabytków, które można zobaczyć. Urocza Starówka zaprasza do odwiedzenia nie tylko za sprawą kamienic, ale wielu zlokalizowanych przy niej restauracji. W mieście jest też wiele terenów zielonych, tras do spacerowania czy ławek, na których można usiąść i odpocząć. Dodatkową atrakcją jest również możliwość wybrania się w rejs po Dźwinie.

Łotewska wieś — kraina Łatgalia

Jeżeli podczas wypadu na Łotwę pragnie się odpocząć od zgiełku miasta, warto wybrać się do którejś ze wsi — one także mogą być ciekawe — lub na wycieczkę po krainie Łatgalie . We wsi Anglona znajduje się muzeum chleba, w Andrupene można za to zobaczyć skansen. Krajobraz tych wiejskich terenów przypomina polskie, a jedzenie, którym tu częstują, jest swojskie, domowe, a najczęściej wykorzystywanymi produktami są ziemniaki i mięso. Skosztować można też wielu pysznych placków.

Dyneburg i jego twierdza

Dyneburg, czyli po łotewsku Daugavpils, to miasto w południowo-wschodniej części kraju, które przyciąga do siebie turystów za spraw twierdzy — zbudowana przez Rosjan w XIX wieku na miejscu dawnych polskich fortyfikacji. Stanowi ona wizytówkę i symbol miasta. Część twierdzy stanowią budynki opuszczone i niezamieszkałe — zwane budynkami widmami — w części ktoś nadal mieszka. Olbrzymi teren posiadłości to częste miejsce spacerów mieszkańców.

Park Narodowy Gauja

Jeżeli podczas pobytu na Łotwie chce się choć przez chwilę obcować z przyrodą, warto udać się do Parku Narodowego Gauja. Na jego terenie znajdują się trzy zamki, do tego liczne jaskinie oraz jeziora, a dla aktywnego wypoczynku można skorzystać z oferty toru saneczkowego.

Author: bingobongo.pl