DDGS kukurydziany w żywieniu zwierząt hodowlanych

DDGS sposobem na utylizację naturalną odpadów przemysłowych

Przemysł biopaliw prężnie się rozwija. Konieczne jest zatem zapewnienie utylizacji sporej ilości produktów poprodukcyjnych. W dzisiejszym świecie ważne jest, by jak najwięcej odpadów zostało naturalnie zutylizowanych. Jednym z ciekawych pomysłów jest wykorzystanie produktów ubocznych z przemysłu biopaliw do żywienia zwierząt hodowlanych. DDGS kukurydziany jest to jeden z takich produktów. Powstaje z ziaren kukurydzy podczas produkcji etanolu. Składnik ten jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, niacyny oraz witamin z grupy B. Produkt ten jest stosowany jako pasza dla bydła, trzody chlewnej oraz drobiu. Jest to bardzo ceniony i chętnie wykorzystywany składnik ze względu na swój skład oraz dostępność. Można go znaleźć nie tylko w mieszankach paszowych, ale równiej jako alternatywa dla śrutu wysokobiałkowego. Ciekawy jest fakt, iż DDGS ma wyższą zawartość mikro i makroelementów niż ziarna kukurydzy. Jest to więc produkt zdrowszy.

DDGS kukurydziany w żywieniu krów

W okresie laktacji krów mlecznych często stosuje się pasze z dodatkiem DDGS kukurydzianego. Jest to doskonałe źródło tak potrzebnego tym zwierzętom białka oraz różnych aminokwasów. Zwłaszcza w okresie wczesnej laktacji hodowcy powinni szczególną uwagę zwrócić na pasze wysokobiałkowe. Większa zawartość tłuszczu i białka wpływa korzystnie na zdrowie krów mlecznych oraz innych zwierząt hodowlanych. DDGS jest również stosowany, aby zapobiec różnym niedoborom pokarmowym u zwierząt. Dzięki obecności drożdży DDGS ma lepszy smak, dzięki czemu jest chętniej pobierany.
Składnik ten ma również dużą zawartość włókien. Wpływa to korzystnie na trawienie oraz na wzrost kwasów w jelitach. Zmniejsza się równocześnie ilość bakterii chorobotwórczych w układzie pokarmowym. Zwierzęta zatem mniej chorują. W DDGS z kukurydzy znajdziemy takie składniki jak związki fosforowe, witaminy z grupy B, siarkę czy inne składniki mineralne. Pasze z dodatkiem DDGS są doskonałe w przeciwdziałaniu różnym niedoborom u zwierząt. Składnik ten zawiera również olej z kukurydzy. Bardzo dobrze wpływa to na zawartość tłuszczu w produkowanym przez krowy mleku.

Wady DDGS z kukurydzy

DDGS obok licznych zalet posiada również kilka wad. Jedną z największych jest brak standaryzacji w składzie DDGS z kukurydzy. Skład bowiem może znacząco się różnić pomiędzy partiami. Składnik ten może się zatem różnić nie tylko pod względem składu ale również strawności. Możemy również kupić partie różniące się zarówno barwą, strukturą jak i wielkością pojedynczych cząsteczek. Warto zatem systematycznie kontrolować ten składnik, by uniknąć niepotrzebnych problemów. Drugą wadą przy używaniu DDGS jest trudność w przechowywaniu. Produkt ten ma tendencję do częstego zbrylania się. Jest również narażony na skażenie mikrotoksynami, które są niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. W celu wyeliminowania ryzyka warto zatem prowadzić częste i dokładne kontrole składu i jakości podawanych pasz.

Author: bingobongo.pl