Głód jako psia potrzeba, czyli jaką karmę wybrać?

Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, nakładamy na siebie ogromny obowiązek. W końcu tym samym rozpoczynamy opiekę nad żywą istotą, która żyje i czuje. Jest to nie lada wyzwanie i niezaprzeczalnie ogromna odpowiedzialność. Trzeba przecież zapewnić temu zwierzęciu odpowiednie warunki do życia i spełniać jego podstawowe potrzeby. Każdy ze zwierząt ma swoje własne potrzeby, jednak jakie potrzeby mają psy?

Potrzeby psa

Skupmy się przez chwilę właśnie na psich potrzebach. Jako ludzie mamy swoje własne potrzeby i wiemy, w jaki sposób i kiedy można je spełniać, prawda? Kiedy rodzi nam się dziecko, również ma ono swoje potrzeby, a my jako jego rodzice, uczymy się je rozpoznawać. Z czasem wiemy już, jaki rodzaj płaczu dziecka oznacza głód, jaki pełną pieluszkę, a jaki oznacza po prostu, że dziecko potrzebuje przytulić się do rodzica. Zwierzęta, w tym oczywiście psy, również charakteryzują nam często swoje potrzeby. Nie przyjdą jednak do nas i nie powiedzą, że są głodne, ani też nie zaczną płakać, kiedy będą potrzebowały bliskości. Jak więc te potrzeby odróżnić? Kiedy pomyślimy sobie o sposobie komunikacji psów, od razu przyjdzie nam pewnie do głowy szczekanie czy skomlenie. Jak najbardziej mogą być to pewne próby manifestacji swoich potrzeb przez psa, jednak nie są one jedynymi. Dużo nam powinno mówić zachowanie psa, na przykład jego przebieranie nogami czy sposób, w jaki dany pies ma ułożony ogon. To wszystko są właśnie znaki, które otrzymujemy od naszego czworonożnego przyjaciela, mające pomóc nam w spełnianiu jego potrzeb. Przyjmując zwierzę do domu i pod swoją opiekę, to tak samo, jak w przypadku noworodka, powinniśmy nauczyć się jego zachowania, a w końcu z czasem będziemy już wiedzieć, które zachowania, o czym mają nas informować.

Jak dobrać odpowiednią karmę

Jedną z najważniejszych potrzeb wśród każdej żywej istoty jest z pewnością potrzeba głodu. Musimy przecież jeść, żeby żyć. Dla nas to oczywiste, a więc kiedy jesteśmy głodni, idziemy jeść. Kiedy jednak karmić psa i właściwie to, czym go najlepiej karmić? Pory i częstotliwość karmienia psa są zazwyczaj zależne od jego wieku, jednak co do wyboru odpowiedniej karmy, tutaj mogą powoli zaczynać się schody, jest przecież tak ogromny wybór na rynku! Właściwie mamy dwie opcje, bo możemy albo zakupić gotowe karmy, na przykład takie, które oferuje na najbliższy dla nas sklep zoologiczny, albo możemy samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego pupila. Istnieje wiele zwolenników zarówno pierwszego sposobu, jak i drugiego. Skupmy się jednak na tym pierwszym, a więc na gotowych karmach. Występują one w najróżniejszych rodzajach. Są na przykład karmy suche, mokre, dietetyczne itd. Prawdą jednak jest, iż nie istnieje jedna uniwersalna karma dla psów, która będzie najlepsza dla każdego psa. Najlepiej więc udać się do lekarza weterynarii i poprosić go o radę, wtedy on po zbadaniu naszego pupila z pewnością doradzi nam najlepszy rodzaj karmy, którym powinniśmy karmić naszego czworonożnego przyjaciela.

Zawsze należy pamiętać o tym, iż opieka nad żywą istotą, nie ma znaczenia jaką, to ogromna odpowiedzialność. Powinniśmy podejmować ją tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki do życia.

 

Author: bingobongo.pl