Kraje członkowskie i symbolika flagi UE

Znaczenie symboliki wielu flag nie jest powszechnie znane. W zasadzie Polacy tak naprawdę znają tylko znaczenie naszej, polskiej flagi, ponieważ uczymy się o tym w szkole. Zatem większość obywateli naszego kraju wie, że kolor biały nawiązuje do honoru, zaś czerwony do krwi. Oznacza to honorowość narodu polskiego oraz jego upór, gotowość do oddania krwi za swój kraj. Jest jeszcze jedna istotna flaga, z którą mamy do czynienia, mianowicie flaga Unii Europejskiej. Większość osób myśli, że gwiazdki na fladze Unii Europejskiej oznaczają kraje członkowskie, jednak nie jest to do końca prawda. Jaka jest zatem symbolika tej flagi?

Symbole i gwiazdy na fladze UE – podstawowe informacje

Gwiazdy te tak naprawdę nie oznaczają krajów członkowskich. Nawiązują one do symboliki liczby dwanaście, która w chrześcijaństwie została uznana za liczbę oznaczającą równowagę, harmonię, a także jest liczbą boską. Symbolika UE ogólnie nawiązuje do chrześcijaństwa, które jest ważnym fundamentem, na którym stoi kultura wszystkich krajów Europy. Dwanaście oznacza dwunastu apostołów, dwanaście miesięcy oraz dwanaście godzin na tarczy zegara. Symbolika ta nawiązuje do równości, ponieważ gwiazdy są w okręgu, żadna z nich nie jest ponad innymi. Niebieskie tło oznacza pokój i dyplomację, czyli nakreśla stosunki, jakie mają występować pomiędzy krajami członkowskimi.

Dlaczego gwiazdki nie odnoszą się do krajów członkowskich bezpośrednio?

Tak ważny symbol, jak flaga Unii Europejskiej nie może się co chwila zmieniać. Oczywiście był taki moment, kiedy krajów członkowskich było faktycznie dwanaście i prawdopodobnie wtedy powstała legenda, że gwiazdki na fladze Unii Europejskiej oznaczają właśnie kraje członkowskie. Jednak obecnie tych krajów jest już czternaście, a flaga pozostała taka sama. Oczywiście byłoby to bardzo niepraktyczne, gdyby po każdym dołączeniu nowego kraju do wspólnoty europejskiej, cała wielka instytucja musiałaby zmieniać swoją flagę. Dlatego też twórcy flagi skupili się na jej praktycznym zastosowaniu i głębszym znaczeniu.

 

Author: bingobongo.pl