Turystyka zamkowa

Regionem Polski najbardziej kojarzonym z zamkami jest Dolny Śląsk. To tutaj rocznie przybywają tysiące turystów, ale ich nie widać, ponieważ rozsiani są po wszystkich okolicznych zamkach, które pamiętają jeszcze średniowiecze. Można powiedzieć, że po wielu z nich nie widać tego, że były budowane przed XV wiekiem. O tym, że zamki mają średniowieczne korzenie świadczą przede wszystkim ogromne piwnice ciągnące się pod ziemią.

Czy wszystkie zamki można zwiedzać?

Nie, nie wszystkie, ponieważ niektóre z nich to już ruiny. Do nich lepiej nie wchodzić, bo grożą zawaleniem. Prywatyzacja sięga także zabytków. Mówiąc o zamkach na Dolnym Śląsku, zazwyczaj spotykamy się z ofertą zwiedzania danego miejsca, ale można tu także coś zjeść i zanocować. To wszystko ma na celu oczywiście zarobek, ale nie tylko. Dzięki takim decyzjom po prostu ratuje się zamek przed zniknięciem z powierzchni ziemi. Patrząc na to ze strony turysty, również może być niezwykłym przeżyciem to, by przespać się na zamku, w zdecydowanie bardziej luksusowych warunkach, niż mogli na nie liczyć ówcześni właściciele. Jest przecież do dyspozycji ogrzewanie i ciepła woda. Dla wielu młodych ludzi wesele na zamku to także rewelacyjna atrakcja i coś, w co warto zainwestować.

TOP 3 zamków na Dolnym Śląsku

Turystyka na Dolnym Śląsku kwitnie właśnie dzięki zamkom. Oto kilka propozycji, które przypadają do gustu turystom:
1. Zamek Książ – odwiedzany też przy okazji legendy o złotym pociągu, którego legendą żyła Polska kilka lat temu. Czas zwiedzania tego zamku to około 1, 5h do tego trzeba jeszcze doliczyć palmiarnię. Natomiast cena biletu normalnego wynosi 39zł. Warto także zobaczyć tarasy zamkowe (które nie są otwarte cały rok), ponieważ stąd rozciąga się świetny widok na bryłę zamku i można zrobić fantastyczne zdjęcia.
2. Grodziec – to, co godne jest uwagi, to usytuowanie zamku na górze będącej niegdyś wulkanem. Sala balowa jest miejscem szczególnie działającym na wyobraźnię. Turyści zakochani w klimatach średniowiecznych z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Z resztą – praktycznie cały zamek wskazuje na średniowiecze. Baszta i wiele wykuszy także robią swoje. Klimat zamkowy jest tu świetnie oddany!
3. Zamek Czocha jest z kolei typem bardziej bajkowym, a co za tym idzie także przywodzącym na myśl średniowiecze. Wejście do zamku głównego prowadzi przez kamienny most. Jeśli znacie serial “Szyfry wojny”, to miejsce będzie idealnym celem waszej wycieczki! Bilet normalny kosztuje tylko 20zł.

 

Author: bingobongo.pl